Działalność e-usług w obliczu koronawirusa – zobacz, jak zmieniła się sytuacja sklepów internetowych!
wróć do listyPandemia koronawirusa dotknęła niemal każdego segmentu krajowej i międzynarodowej gospodarki. Wiele działalności zostało zamkniętych z powodu obostrzeń sanitarnych. Jednak znaczna część biznesów przeniosła się do sieci. Stało się tak szczególnie w przypadku firm, które nie mogąc przyjmować klientów stacjonarnie, znalazły swoją przestrzeń do działania online. W jaki sposób poradzili sobie przedsiębiorcy i czy e-commerce zdominuje rynek zakupów?
Wpływ pandemii na branżę e-commerce
Jak donosi redakcja portalu magazyn-ecommerce.pl, Polski rynek e-handlu rośnie o ponad 18% rocznie i na tle Europy rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak w wyniku obecnej sytuacji może okazać się, że procent ten będzie co najmniej dwukrotnie wyższy na koniec 2020 roku. Dzieje się tak z powodu występowania trzech tendencji w funkcjonowaniu całej branży handlu internetowego. Odnotowano gwałtowny wzrost sprzedaży online, przeniesienie sklepów stacjonarnych do internetu, a także dużą zmianę w podejściu klientów, którzy początkowo siłą rzeczy zostali zmuszeni do robienia zakupów w sieci, ale teraz, nawet po otwarciu sklepów stacjonarnych, chętniej niż przed pandemią kupują produkty bez wychodzenia z domu.
Kto stracił, a kto nie podczas korona-kryzysu?
Podczas trwania izolacji społecznej spowodowanej koronawirusem największe zyski ze sprzedaży online (Shoper, raport Handel vs koronawirus: Jak sprzedaż przeniosła się do internetu) odnotowała branża spożywcza, oferująca produkty pierwszej potrzeby. Tuż za nią plasuje się sektor farmaceutyczny – apteki internetowe oraz drogerie, również oferujące artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania. Następnie wysokie przychody odnotowały sklepy z elektroniką, multimediami, książkami oraz akcesoriami. Wytłumaczeniem tego zjawiska jest to, że w kryzysie o wiele bardziej potrzebna jest nam odpowiednia rozrywka oraz sposoby na zagospodarowanie wolnego czasu. Często więc sięgamy po artykuły, których wcześniej nie używaliśmy aż tak często.
Niestety nie wszystkie branże tak dobrze radzą sobie w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią. Podczas zaostrzenia reżimu sanitarnego nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się sklepy oferujące odzież czy zabawki. Najczęściej starały się przyciągnąć klientów, proponując rozmaite promocje i darmową dostawę. Części z nich udało się zapobiec zawieszeniu działalności, jednak w dużej mierze przedsiębiorstwa te działały w ramach utrzymania biznesu, a nie zwiększania swoich zysków.
Wśród firm funkcjonujących w internecie, które nie były w stanie wyjść z pandemii bez szwanku, można wskazać branżę turystyczną, która odczuła ogromne straty spowodowane brakiem zamówień. Podobnie w przypadku usług noclegowych (hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych), gastronomicznych, których nie sposób świadczyć na taką samą skalę, jak stacjonarnie. A także wśród wszelkiego rodzaju obiektów sportowych – basenów, siłowni, klubów fitness, do których również przychodzili klienci pozyskani kanałami online.
Nowe sklepy online
Trudno mówić o pozytywnych skutkach pandemii, jednak jako te zdecydowanie można wskazać wzrost liczby sklepów e-commerce. Na szczęście znaczna część przedsiębiorców dała radę odnaleźć się w tej niewątpliwie trudnej sytuacji. Przeniesienie swoich działań do online’u było dla nich „być albo nie być”. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków dziś są przygotowani na ewentualny dalszy niekorzystny rozwój wydarzeń związanych z koronawirusem.
Ogromną zmianą stało się to, że nie ma znaczenia jakiego rodzaju biznes się prowadzi. Dziś niemal każdy może znaleźć się w internecie. Ludzie zmienili swoje przyzwyczajenia. Pracują i uczą się zdalnie, rozmawiają z rodzinami i znajomymi online, zamiast jechać do sklepu, zamawiają towar z dostawą do domu. Z tego powodu usługi, które można zrealizować na odległość, są bardzo mile widziane w internecie pośród innych dostępnych już wcześniej.
Jak przenieść swój biznes do świata online?
Mimo że sprawa wydaje się dość skomplikowana, możliwe jest naprawdę szybie uruchomienie sklepu online. W dzisiejszej sytuacji wiele agencji i software houseów oferuje wdrożenie platformy sprzedażowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć rozbudowany e-commerce, który zaspokoi wszystkie potrzeby klientów oraz właścicieli przedsiębiorstwa.
Podobnie dzieje się w przypadku innych firm nietrudniących się sprzedażą. Nawet część przedsiębiorstw, które pierwotnie nie posiadały stron internetowych, w dobie pandemii zdecydowały się na stworzenie własnej przestrzeni online. Dobrym przykładem są np. kluby sportowe, prowadzące zajęcia np. fitness lub jogę. Dzięki nowoczesnym platformą mogą organizować zajęcia online, z których ich klienci skorzystają we własnym domowym zaciszu. W sferze internetu odnajdą się także firmy świadczące m.in. usługi z zakresu poradnictwa, np. psychologowie czy dietetycy. Dzięki nowoczesnej stronie internetowej oraz dostępnym narzędziom komunikacyjnym są w stanie świadczyć swoje usługi online. Zastanawiasz się, czy Twoja branża odnajdzie się w środowisku internetowym? Skontaktuj się z nami i wspólnie znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!
Nowe zachowania klientów a przyszłość e-handlu i e-usług
Tak jak wspomnieliśmy, w wyniku pandemii zachowania klientów uległy przymusowej zmianie. Z powodu utrudnionego dostępu do wielu produktów i usług konsumenci z każdej grupy wiekowej zaczęli być obecni w internecie. Zmiana wydaje się rewolucyjna szczególnie w przypadku osób starszych, które dotychczas stanowiły niewielką część wszystkich internetowych klientów. W ich przypadku szczególne znaczenie odgrywa dostawa pod drzwi, która zdejmuje z nich konieczność wychodzenia z domu i dźwigania zakupów. Jak tego typu zmiany społeczne wpłyną na przyszłe funkcjonowanie branży e-commerce?
Z pewnością cały sektor stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest sprostanie dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom użytkowników. Niewątpliwie po ustaniu pandemii koronawirusa część konsumentów wróci do dawnych przyzwyczajeń, jedna znaczna grupa będzie nadal korzystać z możliwości e-handlu czy e-usług. W dobie niezwykle szybko rozwijających się nowych technologii bardzo istotne jest więc nadążanie za trendami i doskonalenie swojego sklepu online. To bardzo ważne z perspektywy przedsiębiorcy i klienta. Jeśli właściciel nie zadba o odpowiednio skonfigurowany sklep czy stronę internetową zgodną z zasadami User Experience – m.in. łatwą i intuicyjną nawigację, wartościowy content, elastyczne płatności czy szybkie przesyłki, klienci będą rozczarowani i w końcu z pewnością wybiorą konkurencję, która podąża z duchem czasu.
Pamiętaj, że każdy kryzys, nawet przymusowa izolacja i zmniejszenie obrotów biznesu, jest szansą na rozwój. Po zakończeniu pandemii możesz więc wyjść z niej silniejszy i bogatszy o odpowiednią wiedzę i rozwiązania. Postaw na rozwój swojego e-biznesu i ciesz się satysfakcjonującymi efektami!